Acil Anons Nedir? Genel Seslendirmeden Farkı Nedir?

24
Temmuz
18

Mühendislik Departmanı

Acil anons sistemi acil bir durumda bina tahliyesine yardımcı olmak için tasarlanan, kurulan ve bakımı yapılan bir ses sistemidir. Seslendirme sistemi ise (public address), insanlara doğrudan hitap ederken felaket anında, yani acil durumlarda çalışma garantisi vermez.

Neden Acil Anons Sistemlerine İhtiyacımız Vardır?

Binanın tahliyesinin düzenlenmesinin gerektiği farklı acil durumlar vardır. Bunlar yangın, sel, deprem, terörizm, toplumsal olaylar gibi sayılabilir. Böyle büyük olaylarda başa çıkılması gereken en zorlu durum kalabalığın bulunduğu alanın tahliyesinin yönetimidir.

Tahliyenin gerçekleşeceği alan, farklı özelliklere sahip olan kalabalıkları (yaş, cinsiyet, tahliye eğitim deneyim eksikliği veya bir fiziksel engel bakımından) içeren topluma açık bir alan olabilir. Bir işyerinde, bütün personel alarm tonlarını ve sinyallerini tanıma eğitimi almış olsa bile, ses yönetiminin düzgünce yapılması ve anlaşılır olması önemlidir.

Acil Anons Sistem Tasarımında ve Uygulanmasında Dikkat Edilmesi Gereken Temel Noktalar »

Acil Anons Sistemine Dahil Olmayan Ancak Acil Durumda Çalışan Genel Seslendirme Sistemleri

Bazı binaların kapalı alanlarında bir acil anons sistemi; otopark, dolaşım alanları, kafeler, bahçeler vb.  açık alanlarında da bir genel seslendirme sistemi bulunuyor olabilir. Açık alanlardaki seslendirme sistemi acil anons sisteminin bir parçası değil iken, acil durumlarda kalabalıkların kontrol stratejisinin bir parçası olarak, açık alanlardaki kalabalıkların yönetiminde insanları can güvenlikleri için nerede güvende olduklarını söylemek için kullanılacak veya insanları binaya geri dönmemeleri konusunda uyaracaktır.

Böyle bir sistemin, yangına dayanıklı kablo ve hata izleme vs. bakımından, acil anons gereklerini yerine getirmesi gerekmez. Sistem bir bütünlük içerisinde aynı kontrol merkezinden de kontrol edilebileceğinden aynı donanımla hatalara karşı izlenmesinde fayda vardır.

Kurduğumuz Acil Anons ve Seslendirme Sistemleri »

Endüstriyel Tesislerde Acil Anons ve Sesli Tahliye Sistemleri »