Akıllı Binalar

09
Temmuz
19

Engin Özer
Mühendislik Departmanı Müdürü

2000'li yılların başından beri akıllı binalar yapıyoruz ama binalarımız ne kadar akıllı? Neden akıllı? Daha akıllı yapmak için neler gerekir? Sık sık bunları sorgulayarak müşterilerimizi bilgilendiriyoruz.

Özellikle yüksek binalarda çok sayıda sistem çalışmaktadır. BACnet, zigbee, bluetooth, Web vb. servisler ile bu sistemler uzun yıllardır birbiri ile konuşmaktadır. IoT’nin yenilikçi uygulamaları ile cihazlarınızın ve verilerinizin yönetimi her geçen gün daha da basitleşmektedir. Bulut tabanlı çözümler ile tüm tesisler gelişmiş görselleştirme ile çok daha kolay yönetilebilir hale geldi. Binanız ne kadar akıllı ise tüm sistemleri, ekipmanları, sensörleri ve her türlü gider kalemini sezgisel olarak yönetmeye başlarsınız. Bu size yani insana ve binanın kendisine fayda ve konfor sağlayan bir sinerji yaratır, birçok çıktının otomatikleşmesine imkân verir. Enerji izlenebilir ve daha iyi yönetilir.

Bir projemizde akıllı binaların hiç beklemediğimiz yararlarını gördük. Tüm sistemler birbiriyle entegreydi. Tüm sistemlerden merkeze donanım bilgileri akıyordu. Asansör sisteminden bir alarm geldi, asansör zemin kata çağrılıyor ama kimse içine binip bir kat düğmesine basmıyordu. Sistem bunu alarm olarak bildiriyordu. Asansör kontrol edildiğinde içinin pisletildiği bu nedenle insanların binmekten vazgeçtiğini gözlemledik. Onlarca sistemin kurulu olduğu tesiste merkezi bir otorite olmasaydı bu alarma hızlıca müdehale edemeyecektik. Biz bu basit ama etkili olayı görür görmez benzer olaylarda en yakın kameranın bu bölgeye bakmasını ve teknik personelin otomatik olarak bölgeye intikal etmesini, gözlemlerini görsel ve yazılı olarak raporlamasını programladık.

Akıllı Binalarda Asansör Yönetimi »

Akıllı binalardaki en büyük kazancın farklı sistemleri ve bilgileri bir araya getirerek "Sistemler Arası Çapraz Otomasyon" olduğunu gözlemledik. Tek bir yazılım arayüzünden tüm tesisin yönetimi personelin kolayca eğitilmesine de imkân sağlıyor. Her sistemin kendine özgü ayarlarını, butonlarını, şifrelerini vb öğrenmek yerine tek bir yazılımı öğretmek zaman, para ve daha eğitimli personeller sağlamaktadır.

Yüksek Binalarda Güvenlik Açısından Konfor ve Otomasyon »