PPM Nedir? Doğru CCTV Kamerası Çözünürlüğü Nasıl Belirlenir?

09
Ekim
18

Engin Özer
Mühendislik Departmanı Müdürü

CCTV Sistemlerinde kullandığımız kameraların çözünürlüğünü belirlerken her kamera için PPM (Pixel per Meter: 1 metreye düşen piksel sayısı) hesabı yaparız. Var olan sistemlerinizi değerlendirirken ihtiyaca uygun PPM değeri çıkmaz ise, düşük kalan kameraların çözünürlüklerini yükseltmenizi öneririz.

PPM hesaplanması ile nerelerde ne netlikte kameralar kullanılması gerektiği tespit edilebilir. Örneğin 2MP bir kameranın yatay çözünürlüğü 1920x1080dir. Yani ekranda görünen görüntüyü yatayda 1920 piksel ve dikeyde 1080 piksel ile göstermektedir. Ekranda görünen yatay genişlik metre ile ölçüldüğünde 192 metre gözüküyorsa 1920 piksel/192 metre = 10 piksel/metre = 10PPM'dir. Yani 1 metreye 10 piksel düşer.

  • Algılama: 25 PPM (piksel/metre) Ortamdaki aktivitelerin gözlemlenmesine imkân verir.
  • Genel İzleme: 66 PPM (piksel/metre) Öznenin şeklini, cinsiyetini, rengini, yaklaşık yüksekliğini bilme imkân verir.
  • Tanıma: 125 PPM (piksel/metre) Video analitik modülünden insan yüzü ve numara plakası otomatik algılanmasına imkân verir.
  • Tanımlama: 250 PPM (piksel/metre) Kişilerin göz rengini, dövmelerini, doğum lekelerini, vb. ayrıntılı tanımlamaya imkân verir.

Örneğin ekranda gördüğünüz kişileri en az 1 kamerada bile tanımlayamıyorsanız çözünürlüğün yetmediğini kendiniz de tespit etmiş olursunuz.