Yangın Alarm Sistemlerinde Hassasiyet Sınıfları Nelerdir?

12
Haziran
18

Erol Erbiçer
Teknik Müdür, Ege Bölgesi

Yangın alarm sistemlerinin hassasiyet sınıflandırması, hava çekmeli duman algılama dedektörleri üretilmeye başlandıktan ve “erken ve hassas algılama” kavramının kıyas zorunluluğu doğurmasından dolayı daha çok gündeme gelmiştir.

Aslında doğrudan hava çekmeli duman dedektörleri ile ilgili olmasa da bir gereksinim olarak sınıflandırma önceden de vardı.

Avrupa Normu olarak EN54-20, Amerikan Normları olarak NFPA 72 ve NFPA76’da hassasiyet sınıfları belirlenmiştir.

Avrupa Normları:

EN54-20 Yangın Algılama ve Yangın Alarm Sistemleri – Bölüm 20: Aktif Hava Çekmeli Çok Hassas Duman Dedektörleri

EN54-20’de açıklanan hassasiyet sınıfları şöyledir:

A Sınıfı (Class A) – Çok Yüksek Hassasiyet (Very High Sensitivity): Çok erken ve hassas algılama gerektiği, dumanın çoğunlukla seyrek yapıda iken algılama gereksinimi olan,düşük yoğunluklu dumanın bile hasar riski oluşturabileceği alanlarda (Veri Merkezleri, Temiz Odalar veya diğer erken algılama beklentisi olan özel alanlar)

SecuriSmoke ASD Çok Hassas Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemleri »

B Sınıfı: (Class B) – Arttırılmış Hassasiyet (Enhanced Sensitivity): Erken algılama gereken alanlarda. Özellikle hava akışının olduğu mahal veya kabinlerde, yüksek alanlarda. (Kabin içi algılama, Yüksek Üretim Holü veya Depolama Amaçlı Hollerde gerektiğinde…)

C Sınıfı (Class C) – Normal Hassasiyet (Standard Sensitivity): EN54-7’ye uygun üretilmiş standart bir noktasal tip duman dedektörünün hassasiyetinde ve her türlü normal ortamda.

Yine referans olarak kabul edilen İngiliz Standartları ise BS 5839-1 ve BS 6266’dır.

BS 5839-1 ve BS 6266 Yangın Algılama ve Yangın Alarm Sistemleri

Yüksek Hassasiyet – (BS 6266): Çok erken ve hassas algılama gerektiği, dumanın çoğunlukla seyrek yapıda iken algılama gereksinimi olan,düşük yoğunluklu dumanın bile hasar riski oluşturabileceği alanlarda (Veri Merkezleri, Temiz Odalar veya diğer erken algılama beklentisi olan özel alanlar)

Xtralis VESDA Çok Hassas Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemleri »

Normal Hassasiyet – (BS 5839-1): EN54-7’ye uygun üretilmiş standart bir noktasal tip duman dedektörünün hassasiyetinde ve her türlü normal ortamda.

Amerikan Normları:

Amerikan Normu olarak geçerli olan “algılama hassasiyetleri”ni tanımlayan standartlar NFPA72, NFPA75 ve NFPA76’dır.

National Fire Alarm and Signaling Code (NFPA 72)

Standard for the Protection of Information Technology Equipment (NFPA 75)

Standard for the Fire Protection of Telecommunications Facilities (NFPA 76)

Çok Değerli Varlıklarınızı Yangından Nasıl Korursunuz? »

Çok Erken Algılama (VEWFD) – Çok Yüksek Hassasiyet (Very High Sensitivity): Çok erken ve hassas algılama gerektiği, dumanın çoğunlukla seyrek yapıda iken algılama gereksinimi olan,düşük yoğunluklu dumanın bile hasar riski oluşturabileceği alanlarda (Veri Merkezleri, Temiz Odalar veya diğer erken algılama beklentisi olan özel alanlar)

Veri Merkezlerinde Hasarsız Yangın Söndürme Çözümleri »

Erken Algılama (EWFD) – Arttırılmış Hassasiyet (Enhanced Sensitivity): Erken algılama gereken alanlarda. Özellikle hava akışının olduğu mahal veya kabinlerde, yüksek alanlarda. (Kabin içi algılama, Yüksek Üretim Holü veya Depolama Amaçlı Hollerde gerektiğinde…)

Standart Algılama (SFD) – Normal Hassasiyet (Standard Sensitivity): EN54-7’ye uygun üretilmiş standart bir noktasal tip duman dedektörünün hassasiyetinde ve her türlü normal ortamda.

Kurduğumuz Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri »