TÜYAK 2013 Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisine Katılıyoruz


14 – 15 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan ve firmamızın da ana sponsorlarından biri olduğu TÜYAK 2013 Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisinde A-1 nolu EEC standımıza sizleri de bekliyoruz.

Yangın algılama ve alarm teknolojilerindeki en son yenilikleri sergileyeceğimiz bu sempozyumda detaylı bilgi alabileceğiniz ürünleri aşağıda bulabilirsiniz.

EDWARDS

EDWARDS Yangın Alarm Sistemleri, gelişmiş kontrol ve haberleşme teknolojileri, akıllı algılama özellikleri ve benzersiz ayakta kalma özellikleriyle yangın alarm sistemleri sektöründe rakipsizdir. EST3 serisi yangın alarm panelleri aynı zamanlı uluslararası sertifikalara sahip bir duman kontrol sistemi ve eşsiz bir entegrasyon platformudur. Entegre 8-kanallı acil durum anons sistemi, otomatik söndürme kontrol arabirimleri ve Signature Serisi akıllı yangın detektörleriyle EST3 platformu, binanızda geleceğe dönük sınırsız gelişime açık bir yatırıma dönüşmektedir.

EDWARDS EST3 değişik sistemlerle entegrasyon için hazır ve denenmiş arabirimlere sahiptir. BacNET, Modbus vb. açık haberleşme prokollerini destekleyen arabirimler ile her türlü Bina Otomasyonu, Endüstriyel Otomasyon ve Güvenlik Sistemine entegrasyon yapılabilmektedir. Binlerce noktaya ilişkin yangın alarm sistemi bilgisinin aktarımını sağlayabilen yüksek kapasiteli bu arabirimler EST3 ile yazılım ve donanım olarak tamamen uyumludur. EDWARDS ürünlerinin EN, UL, FM gibi uluslararası standartlara uygunluk sertifikaları bulunmaktadır.

SECURITON

İsviçre menşeli SECURITON SecuriFire Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri geniş ürün programı ile orta ve büyük ölçekli tüm projelerinizde yangın algılama ve alarm ihtiyaçlarınıza yönelik komple çözümler sunmaktadır. SecuriFire kullanıcı dostu gösterge paneli, kontrol panelleri arası üst-düzey yedeklemeli ağ olanakları, panel düzeyinde yüksek ve hızlı yedekleme özellikleri ve gelişmiş multi-criteria dedektörleri sayesinde kritik uygulamalarda özellikle tercih edilmektedir. SECURITON SecuriFire yangın alarm sistemlerinin EN54 standartlarının yanı sıra EN 12094-1 otomatik söndürme sistemlerine uygunluğu VDS sertifikasyonuna sahiptir.

COOPER

COOPER yangın alarm sistemleri, endüstriyel tesisler, sağlık kuruluşları, turistik amaçlı binalar, alışveriş merkezleri ve konutlar gibi en basitten en karmaşığa her büyüklükteki yangın alarm sistemleri için çok geniş bir ürün ailesi sunmaktadır. Dokunmatik ekranlı paneli kolay kullanımın dışında şık ve estetik bir tasarıma sahiptir. Entegre acil anons sistemleri, Bina Otomasyon ve SCADA arabirimleri, çok geniş akıllı dedektör ve alarm cihazları ürün programıyla COOPER yangın alarm sistemleri, uygulamacı ve kullanıcılara büyük avantajlar sunmaktadır.

COOPER yangın alarm sistemlerinin EN ve UL sertifikalı versiyonları bulunmaktadır.

VESDA

VESDA Aktif Hava Çekmeli Çok Hassas Duman Detektörleri, klasik yöntemlerle duman algılamanın zor ve sonuçlarının yeterli olmadığı her türden uygulamada ihtiyaç duyulan yüksek performansı garanti etmektedir. İster çok temiz, ister çok kirli, ister çok yüksek, ister çok dar ve ulaşılamaz olsun, VESDA dedektörler ile hassas ve kararlı bir yangın algılama mümkündür. VESDA dünyanın ilk ve hala en büyük pazar payına sahip hava çekmeli duman dedektörüdür.

OSID

Yeni görüntüleme teknolojisi ile yüksek hacimlerde güvenli ve eksiksiz koruma yapmak için tasarlanan OSID üç-boyutlu IR/UV ışın tipi duman algılama dedektörleri,

 • Atrium
 • AVM
 • Depo
 • Hangar

gibi geniş hacimli ve zorlu ortamlar için kusursuz çözümler sunmaktadır. Klasik ışın tipi duman dedektörlerinden farklı olarak IR ve UV ışınlarını aynı anda göndererek toz ve dumanı birbirinden ayırt edebilmektedir.

VESDA ECO

Hava örneklemeli çok hassas duman algılama sistemleri üreticisi VESDA'nın yeni bir yaklaşımla geliştirdiği ECO gaz algılama dedektörleri boru tesisatıyla toplanan ortam havası örneklerini analiz ederek alarm kararını üretmektedir. Mevcut veya yeni tesis edilecek VESDA dedektörlerin boru tesisatını kullanabilen ECO gaz dedektörleriyle ayrı bir tesisat yatırımı yatırım yapmanıza gerek kalmadan yüksek performanslı gaz algılama sistemine kavuşabilirsiniz. ECO, ticari ve endüstriyel binalarda karşılaştığımız türden patlayıcı ve zehirli gazların algılanmasında kullanılabilmektedir. Eğer ortam koşulları nedeniyle bulunması muhtemel birden fazla gaz söz konusu ise tek bir ECO dedektörü ile 2 farklı gaz algılanabilmektedir.

FFE

FFE Fireray ışın tipi duman dedektörleri,

 • Depo
 • Hangar
 • AVM
 • Sinema Salonu

gibi yüksek tavanlı ve noktasal duman dedektörlerinin etkili olamadıkları yüksekliklerde duman algılaması için dizayn edilmişlerdir. Fireray ışın tipi duman dedektörleri yüksek tavanlı mahallerde kolay kurulum ve otomatik ayarlanabilir alıcı verici üniteleri ile yaratıcı çözümler sunmaktadır. FR5000 ve FR3000 serisi dedektörler bağlandıkları kontrol paneli sayesinde kolay kullanım ve tam kontrol sağlamaktadır.

Talentum

Talentum alev detektörleriyle,

 • Fabrika
 • Hangar
 • Boya Depolama Tankları
 • LPG Dolum Tesisleri

gibi endüstriyel tesislerde alevlenmeyle başlayabilecek ve hızla büyüyebilecek yangınlara karşı koruma sağlamaktadır. Standart tip uygulamalarda kullanabileceğiniz alev dedektörü seçeneklerinin yanı sıra patlamaya karşı tehlikeli bölgelerde kullanılmak üzere tasarlanmış Alev Sızdırmaz (Flameproof) ve Kendinden Emniyetli (IS) alev dedektörü seçenekleri de bulunmaktadır.

OGGIONI

Parlayıcı ve patlayıcı gazların bir üretim prosesi içerisinde ortaya çıktığı, depolandığı ve nakledildiği ortamlarda, gaz kaçaklarının patlayıcı karışım oluşmadan algılanması ve gerekli önlemlerin alınması yaşamsal önem taşır. Doğal gaz, LPG gibi günlük hayatta kullandığımız gazlar ve bunların yanı sıra çeşitli endüstriyel ortamlarda açığa çıkabilen pek çok patlayıcı gazlara duyarlı dedektörler, kullanım yerleri ve amaçlarına uygun özelliklerde üretilmektedirler.

OGGIONI İtalya'da üretim yapan, gaz algılama ve alarm üniteleri konusunda uzman bir firmadır. Geniş ürün yelpazesi ile birçok gaz tipini, dâhili, harici, ex-proof gibi çeşitli ortam koşullarına uygun yapıda sertifikalı ürünler sağlamaktadır. Grafik izleme yazılımları ile görsel olarak izleme ve SCADA çözümleri bulunmaktadır.

LIOS

Dünyada sınırlı sayıda üretici tarafından üretilen fiber optik sıcaklık algılama teknolojisinin öncülerinden olan Lios pek çok değişik uygulamalarda kullanılmaktadır. 10C altındaki artışları dahi algılama imkânı veren bu sistemlerde,

 • Kablo Kanalları
 • Yüksek Güçlü Enerji Kabloları
 • Yürüyen Merdivenler
 • Konveyörler

içindeki farklı yangın zonlarını yazılımsal olarak oluşturmak ve ayrı alarm seviyeleri tanımlayarak aynı kablo üzerinde çalıştırmak mümkündür.

SOLO

Bir yangın alarm sisteminin düzgün ve verimli çalışabilmesi için düzenli bakım ve periyodik testler gereklidir. 30 yılı aşkın süredir üretilen DetectorTesters dedektör test kitleri, test spreyleri ve aksesuarları SOLO markası ile 90'ı aşkın ülkede kullanılmaktadır. SOLO'nun en son olarak geliştirdiği Testifire test başlığı ile aynı anda,

 • Duman
 • Sıcaklık
 • Kombine
 • Karbonmonoksit

tipi dedektörleri test etmek ve kirli olan dedektörleri temizlemek mümkündür.

KONUT TİPİ DUMAN ALARMLARI

SECURITON

SECURITON firmasının konut birimleri için ürettiği Genius H ve Genius Hx serisi konut tipi duman alarmlarını mutfaklar, çatı katları vb. gibi zorlu alanlarda bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Opsiyonel olarak kablosuz ağ kurabilme özelliğine sahip olan ve üstün Alman teknolojisi ve kalitesi ile üretilen bu dedektörler, içlerindeki mikroişlemci ile düzenli olarak duman seviyesini kontrol etmekte, kullanıldıkları ortamdaki duman ve sıcaklık değerlerine göre kendilerini optimize etmekte ve hatalı alarmları asgariye indirmektedir. Genius duman alarmları birbirlerine kabloyla veya kablosuz olarak bağlanarak, bir noktada algılama yaptıklarında tüm ev sakinlerini sesli olarak uyarabilmektedir. Yangın ihbar butonları ve/veya kablosuz arabirim üniteleriyle genel bina yangın alarm sistemlerine de bağlanabilen SECURITON Genius alarm cihazları 10 yıl pil ömrüne ve 10 yıl ürün garantisine sahiptir.

EI ELECTRONICS

İngiltere'nin konut tipi duman alarmları pazar lideri, 50 yılı aşkın bir süredir İrlanda'da üretim yapan Ei Electronics firması çok geniş bir konut tipi duman alarmları ve karbon monoksit alarmları ürün programına sahiptir. Şebeke geriliminden beslenen, pil yedekli veya 10 yıl ömürlü pillerle çalışan optik duman, sıcaklık ve kombine tip duman alarmlarının hepsinde kablosuz ağ bağlantısı opsiyonu da bulunmaktadır. Tek bir Ei Electronics alarm cihazının algılama yapması kablolu ya da kablosuz olarak bağlı olduğu tüm cihazların alarma geçmesini sağlamaktadır. Alarm kontrol ünitesi sayesinde konutunuzdaki tüm dedektörleri tek bir tuşa basarak test edebilir veya alarmın geldiği dedektörü tespit edebilirsiniz. Ei Electronics ürün programında yangın ihbar butonları, mutfaklar ve garajlar için sıcaklık alarmları, işitme engelliler için özel ışıklı ve titreşimli alarm cihazları, genel bina yangın alarm sistemlerine bağlantı arabirimleri bulunmaktadır.