SECURITON Üst Düzey Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri


30.09.2014

İsviçre menşeli SECURITON firması 1948 yılından beri yangın algılama ve alarm sektöründe yüksek standartlarda üretim yapmaktadır. SecuriFire Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri geniş ürün programı ile orta ve büyük ölçekli tüm projelerde yangın algılama ve alarm ihtiyaçlarınıza yönelik komple çözümler sunmaktadır. Ürünlerinde en yüksek kalite standartlarını kullanan ve ağ haberleşmesinde oluşabilecek her türlü soruna karşı üst-düzey yedeklemeli ağ haberleşmesi olanakları sunan SecuriFire yangın algılama kontrol panelleri, güvenlik açısından en zorlu ve karmaşık projelerde bile ihtiyaçlarınızı karşılayan çözümler sunmaktadır. SecuriFire paneller kullanıcı dostu gösterge paneli, kontrol panelleri arası üst-düzey yedeklemeli ağ olanakları, panel düzeyinde yüksek ve hızlı yedekleme özellikleri ve gelişmiş çok sensörlü, algoritma tabanlı dedektörleri sayesinde en kritik uygulamalarda özellikle tercih edilmektedir. SECURITON SecuriFire yangın alarm sistemlerinin EN54 standartlarının yanı sıra, EN 12094-1 otomatik söndürme sistemleri standardına uygunluğu da VdS tarafından sertifikalanmıştır.

Gerçek Tam-Yedekli Sistem Mimarisi

SECURITON SecuriFire yangın algılama panelleri sistemde oluşabilecek herhangi bir arızayı engelleyecek tam-yedekli sistem mimarisi sunmaktadır. İşlemci, çevrim kartları vb. tüm donanım parçaları ve yazılımı yedeklidir ve eş zamanlı olarak çalışırlar. Bu sayede herhangi bir arıza anında eğer aktif sistem devre dışı kalırsa hiç beklemeden ikinci sistem devreye girer ve güvenliğinizi garanti altına alır.

Esnek ve Modüler Ağ Yapısı

Gelişmiş ağ özelliklerine sahip kullanıcı dostu dokunmatik ekranlı modüler paneller dağıtılmış olarak ve hiçbir merkezi bilgisayara ihtiyaç duymadan sahada konumlandırılabilir. Bu sayede sistem mimarisi özgürce tasarlanabilir. 16 adede kadar ağ bağlantısı kurulan panellerin her biri 14 çevrim devresini destekler ve her çevrim devresine 250 adede kadar saha elemanı bağlanabilir.

Ortam Koşullarına Adapte Olabilen Akıllı Kombine Dedektörler

SecuriStar kombine (duman + sıcaklık) yangın algılama dedektörleri kurulduktan sonra sadece bir kez hassasiyet ayarı yapılması yeterlidir, daha sonra dedektör otomatik ve sürekli olarak Cubus seviyeleme algoritması ile kendini kullanıldığı ortama adapte eder. Kombine dedektörler istenirse sadece sıcaklık veya sadece duman algılaması için kullanılabilir ve bir zamanlayıcıya bağlı olarak otomatik olarak da algılama sensörlerini değiştirebilirler. Bunun yanı sıra toz kompanzasyonu sayesinde yanlış alarmları önlemektedir. MCD 573X-S(P) serisi kombine dedektörler tüm bu özelliklere ek olarak dahili hoparlörleri ile (92 dB'e kadar) önceden kaydedilmiş alarm mesajlarını alarm anında kullanıcılara anons ederek sesli tahliye yapılmasını sağlar.

Geniş Saha Ekipmanları

SECURITON ürün programı içinde sahadaki farklı ihtiyaçlara yönelik adresli olarak çevrim devresine bağlanabilen çok çeşitli giriş/çıkış ve röle modülleri, yangın ihbar butonları, flaşör ve sirenler, kablosuz dedektörler, kanal tipi dedektörler, ışın tipi dedektörler, alev dedektörleri, ex-proof dedektörler ve havalandırma kanallarına damperleri kontrol amacıyla monte edilen duman anahtarları yer almaktadır.

Hava Çekişli Duman Algılama

SECURITON'un çok erken algılama yapabilen ASD 535 hava çekmeli duman dedektörünün benzersiz özellikleri bulunmaktadır. Yüksek güçlü LED kullanılarak A,B ve C sınıfı algılama yapabilen ASD 535, 0.002%'lik bir hassasiyet seviyesine sahiptir. Çift boru çıkışlı ve çift dedektörlü modüler sistem iki ayrı boru hattından gelen dumanı ayrı ayrı analiz edebilir ve her dedektör için ayrı duman seviye göstergesi ve ayrı alarm ve arıza çıkışları vardır. Ünitenin içine takılacak dedektörler ise müşterinin ihtiyacına göre üç farklı hassasiyet seviyesi arasından seçilebilmektedir. Dedektör başına 300m toplam boru mesafesi çift dedektör kullanımı ile 600m.'ye çıkabilmektedir. Bu da delik sayısına bağlı olarak yaklaşık 2,800-3,800 m2'lik bir alanın tek bir ünite ile korunabilmesini sağlamaktadır. Rakipleri arasında en düşük ses seviyesine ve en uzun ömre sahip olan ASD 535, EN54-20 VdS sertifikası ve FM onayına sahiptir. ASD 535 dedektörüne XLM 35 modülü ilave edilerek SecuriFire çevrim hattına adreslenebilir bir dedektör olarak tanımlanabilmektedir.

Linear Sıcaklık Dedektörü

SECURITON ailesine katılan en yeni ürün ADW 511A yeni nesil linear tip sıcaklık dedektörüdür. Standart olarak basınçlı hava uygulanmış bakır algılama tüpü sahaya yerleştirilir ve sürekli olarak bu tüplerin basınç seviyesi gözetlenir. Yangın esnasında oluşacak bir sıcaklık artışı tüpün içerisinde bir basınç artışına neden olur ve yangın alarmı verilmesini sağlar. ADW 511A tek borulu veya çift borulu olarak kullanılabilmektedir. Yangın dışındaki ani sıcaklık değişikliklerine karşı yüksek hatalı alarm bağışıklığı bulunan bu dedektör, özellikle izlenmesi zor kimyasal üretim tesisleri, boyahaneler ve tüneller için ideal bir çözüm oluşturmaktadır.

Tüm SECURITON ürünleri, Türkiye'de yangın algılama sistemlerinde yeni teknolojilerin öncülüğünü yapan, EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri tarafından desteklenmektedir.