Asaş Alüminyum Fabrikası, Sakarya


Asaş, Adapazarı-Akyazı'da 45 bin m2 kapalı alan üzerinde bulunan entegre tesislerinde, ileri teknoloji ile alüminyum billet üretimi, alüminyum profil üretimi, profillerin eloksal kaplanması veya profillerin elektrostatik tozboya ile boyanması, mekanik işlem ve ön montaj hattı ile müşteri istekleri doğrultusunda hazırlanacak nihai ürün imalatına kadar geniş bir yelpaze ile alüminyum profil imalatının her aşamasını yürütmektedir.

EEC'nin Rolü

Asaş Alüminyum Fabrikası Projesinin Yangın Algılama ve Alarm, Genel Seslendirme ve Acil Anons, IP CCTV ve Video Kontrol Sistemlerinin mühendislik, malzeme temini ve devreye alma hizmetleri EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri tarafından yapılmıştır.

Eaton Yangın Alarm Sistemi, ACTI ve Panasonic IP CCTV Sistemi, Bosch Acil Anons ve Müzik Yayın Sistemi ürünleri kullanılmıştır.

Teknik Yaklaşım

Yangın Alarm Sisteminde network olarak çalışan Yangın Alarm Kontrol Panelleri bulunmaktadır. Paneller adresli dedektör, buton ve modülleri kontrol etmektedir.

Fabrikadaki değerli varlıkları daha iyi korumak, çok erken algılama yapabilmek ve tesisin sürdürülebilirliği açısından yangın ve güvenlik tedbirlerimizi güçlü kılabilmek için genel alanlarda kullanılan adresli noktasal dedektörlerin yanında daha geniş hacimlerde çok erken algılama amaçlı koruma yapma ve erken algılama yapma imkânı sunan hava çekmeli duman dedektörleri kullanılmakta ve olası yangın emarelerinin en erken safhada algılanması amaçlanmaktadır.

Fabrikanın acil anons sisteminde kullanılan cihazlar, uluslararası güvenlik standartlarına (IEC60849 -EN60065-EN55103) uygun, Bosch Security bünyesindeki Plena serisi acil anons ve seslendirme sistemi ürünleri arasından seçilmiştir. Tahliye zonlarına bağlı kalınarak tasarlanan sistemde, yangın senaryosuna göre ilgili zonlara, tahliye mesajları otomatik olarak yapılmaktadır. Sistem merkezinde her zona anons yapılabilen anons üniteleri de bulunmaktadır.

Kamera sistemlerinde ise, performans testlerinde gösterdiği başarı düzeyiyle müşteri tarafından beğeni kazanan Acti ve Panasonic marka kameralar kullanılmıştır. Fabrikanın genelinde kullanılan kameraların görüntüleri kayıt altına alınarak izlemeleri sistem odasından 7/24 yapılmaktadır.