Adnan Menderes Havalimanı


Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali, Yap İşlet Devret modeli ile gerçekleştirilmiş ve 2006 yılı Eylül ayında hizmete girmiştir. Terminalin can ve mal güvenliğinin sağlanması için yangın alarm ve duman kontrol sisteminin malzeme temini, mühendislik hizmeti ve uygulamasını gerçekleştirdik.

Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali, Yap İşlet Devret Modeli ile gerçekleştirilmiş ve 2006 yılı Eylül ayında hizmete girmiştir. 108.000m2’lik terminal binası ve 70.000m2’lik katlı otopark alanına sahip olan havalimanı, Türkiye’deki büyük havalimanları arasında yerini almıştır. Yıllık ortalama 5 milyon yolcu kapasitesi, 130 uçuş noktası ve 45 ülkeye olan bağlantısı ile İzmir ve Ege Bölgesi için turizm ve ticaretin güçlenmesi açısından oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır. 2006 TUSCA (Türk Yapısal Çelik Derneği) ve 2007 yılı ECCS (European Still Design Award) birincilik ödülleriyle, mimari açıdan kendini ispatlamış bulunmaktadır.

EEC'nin rolü

Adnan Menderes Dış Hatlar Terminali ve Katlı Otoparkı yangın alarm ve duman kontrol sistemi, IC İçtaş İnşaat ile yapılan sözleşme kapsamında projenin, malzeme temini, mühendislik hizmeti ve uygulamaları EEC tarafından yapılmıştır.

Uygulamalarda, EN54-14 avrupa standardına uygun çalışmalar yapılmıştır.

Teknik yaklaşım

Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve Katlı Otoparkı Yangın Alarm Sistemini ve Duman Kontrol Sisteminde kullanılan cihazlar ileri teknoloji yangın alarm ve duman kontrol sistemi ürünleri arasından seçilmiştir.

EDWARDS Signature Serisi, yüksek teknolojiye sahip, mikroişlemci kontrollü ve algoritma tabanlı yani uzun test süreçleri sonunda elde edilmiş yangın algoritmalarıyla karar verme yetisine sahip algılama elemanlarını içermektedir.

Sistemde 8 adet EST3 Serisi Network Yangın Alarm Paneli (44 loop-döngü, 11.000 adres kapasitesi ile) network olarak çalışmakta ve Terminal Operasyon Merkezinde bulunan FireWorks Yangın Alarm Paneli ve Grafik İzleme Yazılımından sistemin izlemesi ve kontrolü sağlanmaktadır. Bu kapasite içinde 3000'e yakın algılama noktası ve yine 3000'e yakın izleme/kontrol noktası bulunmaktadır. Network mimarisi ve haberleşme ağı, EST3 yangın alarm kontrol paneline monte edilen ve ayakta kalma gücü yüksek F/O kartları ile fiberoptik kablolar ile oluşturulmuştur.

Bunun yanında havalandırma sisteminin acil durum yönetimi yangın alarm sistemiyle networkteki bir panel gibi entegre çalışan Duman Kontrol Paneli'nden yapılmaktadır. Duman Kontrol Sisteminden, 70'in üzerinde sayıdaki tüm klima santrali, tüm duman tahliye fanları, 350'nin üzerinde sayıdaki yangın damperinin kontrolü ve durum izlemesi yangın senaryosuna uygun şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yangın algılama ve alarm sistemi, Acil Durum Senaryosuna bağlı olarak diğer mekanik – elektromekanik sistemler ile entegre çalışmaktadır.

Bu entegrasyon kapsamında Duman Kontrol Sisteminin acil durumda yönetimi, havalandırma sisteminin parçası olan klima santralleri, yangın damperleri, duman tahliye fanları ve merdiven basınçlandırma fanlarının kontrolü ile gerçekleştirilmekte ve yangın durumu olan mahaldeki dumanın diğer güvenli bölgelere yayılmadan binadan tahliyesi sağlanmaktadır.

Sulu Söndürme Sistemindeki akış anahtarlarının, hat kesme vanalarının ve pompaların durumları Signature Serisi tek kanallı kontak izleme modülleri ile sürekli izlenerek, gerçek bir yangın durumuna gelmeden sistemin sağlıklı ve çalışmaya hazır olup olmadığı denetlenirken diğer yandan acil durumda sulu söndürme sisteminin çalışması izlenmektedir.

Asansörlerin, yürüyen merdiven ve yürüyen bantlar, entegrasyon kapsamında acil durumda, yine Signature Serisi kontrol modülleri tarafından otomatik olarak kontrol edilmektedir.

Kartlı geçiş kontrol sistemi kapsamındaki kapıların kilitlerinin açılması ve turnikelerin kollarının serbest bırakılması, seslendirme sistemi üzerinden yapılan sesli tahliye anonsunun kontrolü, çeşitli kritik mahallerde tesis edilmiş olan gazlı söndürme sistemlerinin alarm ve arıza durumlarının sürekli olarak izlenmesi, doğalgaz gaz kesme vanalarının kontrolü yangın alarm sistemi ile yapılmaktadır.

Yangın alarm sisteminin izleme ve kontrolü için Terminal Operasyon Merkezi'nde tesis edilmiş bir Grafik İzleme Bilgisayarı ve FireWorks Grafik İzleme Yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılım sayesinde yangın alarm sistemi tarafından izlenip kontrol edilen tüm cihazlar mimari planlar üzerinde grafik olarak görülebilmekte, olası alarm durumlarında ilgili kısımların mimari planlarına hızlı ulaşım ve planlar üzerinde detaylı ve görsel olarak inceleme yapma imkanı bulunmaktadır.