Vestel City


1984 yılında kurulan ve 1994 yılından itibaren ise bir Zorlu Holding Şirketler Grubu olarak teknoloji geliştirmeye devam eden Vestel, tüketici elektroniği, dijital ürünler ve beyaz eşya alanında 27 yıldır faaliyet göstermektedir. Yurt içi ve yurtdışı olmak üzere toplam 24 şirketin oluşturduğu grup, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en büyük üreticileri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en bilinen ve prestijli 10 markası arasında hak ettiği yeri alan Vestel, sektöre yön veren güçlü yapısıyla 127 ülkede faaliyetlerine devam etmektedir. Üretimlerini Manisa’da ve Rusya’nın Aleksandrov şehrinde gerçekleştiren Vestel’in Manisa’daki üretim üssü Vestel City’e ilave olarak Elektronik Merkez Fabrikası da yine Manisa Organize Sanayii Bölgesinde elektronik cihaz üretimine uzun yıllardır devam etmektedir. Teknoloji merkezi konumundaki Vestel Manisa Tesisleri 1.000.000m2’ye yakın kapalı alana sahip olmakla birlikte sadece Vestel City, yaklaşık 685.000m2 kapalı alanı ile Avrupa’nın, tek alan üzerinde üretim yapan en büyük, dünyanın ise ikinci büyük endüstri kompleksi konumundadır. Vestel City'de üretilen ürünler 155 ülkeye ihraç edilmektedir.

EEC'nin rolü

Vestel Manisa Tesisleri'nde kurulu bulunan yangın alarm sistemi Vestel Elektronik A.Ş. ve Vestel Beyaz Eşya A.Ş. şirketleri ile ayrı ayrı yapılan sözleşmeler ile faaliyete geçmiştir. Sözleşme kapsamında projelendirme, malzemelerin temini, mühendislik hizmetleri EEC tarafından yapılmıştır. Dinamik yapısıyla sürekli büyüyen ve gelişen Vestel tesislerindeki bazı renovasyon işlerinde de çalışmalarımız devam etmektedir.

Uygulamalarda, EN54-14 avrupa standardına uygun uygulamalar yapılmıştır.

Teknik yaklaşım

Vestel Manisa tesislerinde kullanılan cihazlar ileri teknoloji yangın alarm ve duman kontrol sistemi olan Edwards ürünleri arasından seçilmiştir.

Bunlar yüksek teknolojiye sahip, mikroişlemci kontrollü, algoritma tabanlı yani belli uzun süreçler sonunda elde edilmiş yangın algoritmalarıyla karar verme yetisine sahip algılama elemanlarını içermektedir.Bunun yanında bazı yüksek hacimlerdeki uygulama ve çözüm farklılıklarında ışın tipi duman detektörleri, bazı özel mahallerde ve bazı yüksek hacimlerde erken algılama sağlayabilmek için Xtralis firmasının Vesda Aktif Hava Emmeli Duman detektörleri tercih edilmiştir.

Vestel Elektronik Merkez Fabrikası'nda 6 tane merkezi yangın algılama paneli ve 2 tane de tekrarlama paneli olmak üzere 8 tane panel network olarak çalışmaktadır. Toplamda 1000'e yakın algılama cihazı ve bir o kadar da izleme ve kontrol noktası aynı sistem mimarisinde çalışmaktadır. Diğer bir yerleşke olan Vestel City Tesisleri'nde ise 11 adet merkezi yangın alarm kontrol paneli, 3 tane de tekrarlama paneli olmak üzere toplamda 14 tane yangın alarm paneli bulunmaktadır. Çevrim (loop) sayısını temel aldığımız zaman 45 çevrimlik bir yangın alarm sistemi kurulu halde çalışmaktadır. Bu sistemin yönetimi yine aynı markanın, bünyesindeki fiber optik network arabirimleriyle haberleşerek tek bir merkezde, Dijital Fabrikası'ndaki Güvenlik Müdürlüğü yönetimindeki Data Center'da izlemesi ve kontrolü yapılmaktadır.

Toplam kapalı alanlar dikkate alındığında 3.500'e yakın algılama noktası, yaklaşık olarak da 2000'e yakın da izleme ve kontrol noktası içeriyor. Vestel Manisa Tesisleri'nde toplamda 22 panelli bir yangın alarm sistemi tesis edilmiş bulunmaktadır. Bu sistem içinde 350 civarında ışın tipi duman detektörü ve 100'den fazla da Vesda hava örneklemeli duman detektörü bulunmaktadır.

Tesis dahilindeki gazlı söndürme sistemlerinin kontrolü yine Signature serisi Siga-Rel olarak adlandırılan söndürme kontrol modülleriyle, yangın algılama sistemlerine tamamen entegre olacak şekilde tesis edilmiştir.

Alarm ve arıza yönetiminin gerçekliştirildiği ve PC ekranından görsel izlemenin yapıldığı bir yazılım olan Fireworks Grafik İzleme Yazılımı ile sistemin tek noktadan yönetimi sağlanmaktadır.