Bursa Acıbadem Hastanesi


Acıbadem Sağlık Grubu'na 2000 yılında Bakırköy Hastanesi ile hizmet vermeye başladık. İlerleyen yıllarda Türkiye'nin sağlık alanındaki en büyük özel sektör yatırımına sahip olan Grubun yeni açılan veya yenilenen tüm tesislerine hizmet sunar hale geldik. Bursa Acıbadem Hastanesi'nde yangın alarm, hemşire çağrı ve CCTV sistemleri UTC Fire and Security ürünleri arasından seçilmiştir.

Acıbadem Sağlık Grubu genel amaçlı 11 hastane, 7 tıp merkezi ve poliklinikleri, merkez laboratuvar ve şubeleriyle Türkiye'nin sağlık alanındaki en büyük özel sektör yatırımına sahiptir. 1991'de temelleri atılan grup 20. yılını kutladığı 2011'de açılışını yapacağı iki yeni hastane ile gelişimine devam etmektedir. Grup bünyesinde 1500'ü hekim olmak üzere toplam 8500 personel bulunmaktadır. Grubun en büyük hastanelerinden biri olan Bursa Acıbadem Hastanesi, 30,000 m² kapalı alan üzerinde, 90 hasta odası, 60 yoğun bakım yatağı ve 10 ameliyathane ile 2006'da hizmete açılmıştır.

Tüm Acıbadem Hastaneleri ABD'de yirmi binden fazla sağlık kurumunu akredite eden dünyanın en büyük akreditörü JCAHO'nun (Joint Commission on the Accrediation of Healthcare Organizations) uluslararası alanda faaliyet gösteren bölümüdür. JCI (Joint Commission International) tarafından akredite de edilmiştir.

EEC'nin rolü

EEC, Acıbadem Sağlık Grubu'na 2000 yılında açılışı yapılan Bakırköy Hastanesi ile hizmet vermeye başlamış, aradan geçen 11 yıl içinde yeni açılan veya yenilenen tüm tesislere hizmet sunar hale gelmiştir. Bunlar arasında İstanbul Kozyatağı (2004), Bursa (2006), International Hospital (2008), İstanbul Acıbadem (2008), İstanbul Maslak (2009), Adana (2009), Kayseri (2009), Eskişehir (2010), İstanbul Fulya (2010) Acıbadem Hastaneleri bulunmaktadır.

EEC, Acıbadem Hastanelerine yangın alarm, kamera ve hemşire çağrı sistemleri temin etmektedir. Özellikle Dukane hemşire çağrı sistemleri tüm Acıbadem Hastanelerinde standart olarak kullanılan önemli bir teknik donanım haline gelmiştir. Hemşire çağrı dışında Edwards yangın alarm sistemleri de yeni tesis edilen Acıbadem Hastanelerinin can güvenliği standartlarını yükselten bir üst düzey bir sistem olarak tercih edilmektedir.

Teknik yaklaşım

Acıbadem Bursa Hastanesinde kurduğumuz yangın alarm, hemşire çağrı ve CCTV sistemleri UTC Fire and Security ürünleri arasından seçilmiştir. Yangın alarm sistemi binden fazla algılama ve 500 civarında izleme/kontrol noktasına sahiptir. Sistem yangın alarm yanında gaz, su ve karbonmonoksit kaçaklarını algılayacak dedektörleri ve yangın merdivenleri kapıları da yine yangın alarm sistemi tarafından izlenmektedir. Sistem bir ana kontrol paneli ile tüm danışma bankolarında bulunan toplam 7 adet tekrarlama paneli ile izlenmektedir. Yangın alarm sistemi bina otomasyon sistemine BacNET tabanlı bir haberleşme köprüsü kullanılarak entegre edilmiştir. Bu sayede sistemimizde yer alan yangın, gaz, su alarm bilgileri otomasyon sistemine aktarılabilmekte ve daha önceden programlanmış acil durum senaryoları operatör müdahalesine gerek kalmadan her iki sistemde birden uygulanabilmektedir. Sistem aynı zamanda yangın alarm sistemine özel bir bilgisayar yazılımı ile grafik olarak izlenmekte ve kontrol edilmektedir.

Hasta odaları ile hemşire bankoları arasındaki iletişimi sağlamak üzere 90 adet yatakbaşı çağrı ünitesi ve 11 hemşire bankosu kullanılmaktadır. Sistem hasta ile hemşirelerin konuşarak iletişimini sağlayan interkom özelliğini de barındırmaktadır. Ortak alan tuvaletlerinde tesis edilmiş çok sayıda acil durum butonu bulunmaktadır. Ayrıca poliklinik bankoları, bekleme salonları vb. mahallerde uygulanan "Mavi Kod" sistemi de JCI tarafından talep edilen akreditasyon şartlarından biridir. Hemşire çağrı sisteminde çağrı kayıtlarının saklandığı bir bilgisayar da mevcuttur. Bu veritabanı sayesinde, sistemde hangi noktadan ne zaman çağrı geldiği, bu çağrılara personelin ne süreler içerisinde müdahale ettiği gibi değişik kriterlere göre raporlar alınabilmektedir.

Acıbadem Bursa Hastanesinde kurulu kamera sistemi toplam 172 adet kameradan oluşmaktadır, Görüntüler dijital olarak kayıt edilmekte ve saklanmaktadır.