Konut Tipi Duman Alarm Cihazları


Yangın nedeniyle ölümlerin en çok konut yangınlarında olduğu ve bu ölümlü yangınların çoğunlukla gece çıktığı görülmektedir. Bu nedenle konutlarda doğru ve hızlı algılama, yeterli düzeyde sesli uyarı ve hızlı müdahale gereklidir.

ABD ve İngiltere'de konutlarda duman alarm uygulaması zorunlu kılınmıştır. Diğer Avrupa ülkelerinde de duman alarm cihazları kullanımı son yıllarda zorunlu hale getirilmiş ve oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Konutlar için özel olarak üretilen ve tasarlanan duman alarm cihazları, apartman binalarında da, diğer merkezi yangın algılama ve ihbar sistemlerine göre önemli avantajlar sağlarlar.

  • Konut içindeki herhangi bir yangın başlangıcında tüm uyuyanları uyandıracak düzeyde sesli alarm verilir.
  • Algılama ve uyarı güvenliği kullanıcının insiyatifine geçer
  • İşletmede karşılaşılan bakım ve test zorlukları ortadan kalkar
  • Hatalı alarmlar diğer bina sakinlerini etkilemez

Konutlarda yangın algılama ve uyarı için Avrupa'da üretilen Ei Electronics ve Securiton ürünlerini kullanımınıza sunuyoruz.

Ei Electronics Duman Alarm Sistemleri

Ei Electronics - Smoke, Heat and CO Alarms.

İngiltere'nin konut tipi duman alarmları pazar lideri, 50 yılı aşkın bir süredir İrlanda'da üretim yapan Ei Electronics firması çok geniş bir konut tipi duman alarmları ve karbon monoksit alarmları ürün programına sahiptir. Şebeke geriliminden beslenen, pil yedekli veya 10 yıl ömürlü pillerle çalışan optik duman, sıcaklık ve kombine tip duman alarmlarının hepsinde kablosuz ağ bağlantısı seçeneği de bulunmaktadır. Tek bir Ei Electronics alarm cihazının algılama yapması kablolu ya da kablosuz olarak bağlı olduğu tüm cihazların alarma geçmesini sağlamaktadır. Alarm kontrol ünitesi sayesinde konutunuzdaki tüm alarm cihazlarını tek bir tuşa basarak test edebilir veya alarmın geldiği cihazı tespit edebilirsiniz. Ei Electronics ürün programında yangın ihbar butonları, mutfaklar ve garajlar için sıcaklık alarmları, işitme engelliler için özel ışıklı ve titreşimli alarm cihazları, genel bina yangın alarm sistemlerine bağlantı arabirimleri bulunmaktadır.

Optik Duman Alarm Cihazı

EI605TYC

10 yıl ömür garantili lityum pillere sahip duman alarm cihazları, ışık saçılma (light scatter) prensibine göre çalışmakta ve standart duman oluşumlarında hızlı algılama sağlamaktadır. 10 yıla kadar pillerinin değiştirilmesine ihtiyaç duymadan çalışabilmektedir.

Uygulama gereksinimlerine göre tek başına kullanılabildiği gibi kablolu olarak diğer alarm cihazları ile birlikte bir kontrol ünitesi arabirimine bağlanarak lokal olarak merkezi bir noktadan kontrol edilebilmektedir. Pratikte konut içinde her bağımsız alanda (mutfak hariç) en az bir adet olacak şekilde kullanılmaktadırlar.

Duman alarm cihazları EN14604'e uygun üretilmektedir.

Sıcaklık Alarm Cihazı

10 yıl ömür garantili lityum pillere sahip sıcaklık alarm cihazları, uygulama gereksinimlerine göre tek başına kullanılabildiği gibi kablolu olarak diğer alarm cihazları ile birlikte bir kontrol ünitesi arabirimine bağlanarak lokal olarak merkezi bir noktadan kontrol edilebilmektedir. Pratikte konut içinde mutfak kısmında kullanılmaktadırlar.

Sıcaklık alarm cihazları BS5446-2'ye uygun üretilmektedir.

Panel Arabirim Modülü

Panel arabirim modülü, Ei605TYC Duman Alarm ve Ei603TYC Sıcaklık Alarm Cihazları ile merkezi yangın algılama ve alarm sistemi kontrol paneli arasında bağlantı sağlamaktadır.

Duman ve/veya Sıcaklık alarm cihazları için alarm girişine sahip olan ve merkezi yangın alarm kontrol paneli için gerilimsiz kontak çıkışları bulunan bu arabirim modülü, 11-30 Vdc gerilime sahip harici bir güç kaynağından beslenerek çalışmaktadır.

SECURITON Duman Alarm Sistemleri

SECURITON firmasının konut birimleri için ürettiği Genius H ve Genius Hx serisi konut tipi duman alarmlarını mutfaklar, çatı katları vb. gibi zorlu alanlarda bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Opsiyonel olarak kablosuz ağ kurabilme özelliğine sahip olan ve üstün Alman teknolojisi ve kalitesi ile üretilen bu alarm cihazları, içlerindeki mikroişlemci ile düzenli olarak duman seviyesini kontrol etmekte, kullanıldıkları ortamdaki duman ve sıcaklık değerlerine göre kendilerini optimize etmekte ve hatalı alarmları asgariye indirmektedir. Genius duman alarmları birbirlerine kabloyla veya kablosuz olarak bağlanarak, bir noktada algılama yaptıklarında tüm ev sakinlerini sesli olarak uyarabilmektedir. Yangın ihbar butonları ve/veya kablosuz arabirim üniteleriyle genel bina yangın alarm sistemlerine de bağlanabilen SECURITON Genius alarm cihazları 10 yıl pil ömrüne ve 10 yıl ürün garantisine sahiptir.

Optik Duman Alarm Cihazı

10 yıl ömür garantili lityum pillere sahip duman alarm cihazları, tek tip olarak multi-sensör teknolojisine sahip, kirlilik kompanzasyonunu sağlayabilen ve her türlü ortamda (oda, salon, mutfak, çatı araları, boşluklar vb.) sağlıklı ve hızlı algılama yapabilmektedirler. 10 yıla kadar pillerinin değiştirilmesine ihtiyaç duymadan çalışabilmektedir.

Uygulama gereksinimlerine göre tek başına kullanılabildiği gibi kablosuz olarak bir radyo arabirimi bağlanarak ta kullanılabilmektedir. Kablosuz üniteler kendi aralarında haberleşerek sistem gereksinimlerini ilave kontrol ünitesi kullanmadan karşılamaktadırlar. Pratikte konut içinde her bağımsız alanda (mutfak hariç) en az bir adet olacak şekilde kullanılmaktadırlar.

Duman alarm cihazları Vds EN14604'e uygun üretilmektedir.

Kablosuz Haberleşme Modülü

Kablosuz haberleşme modülleri, tek tip olan duman alarm cihazlarına entegre edilerek cihazların kablosuz olarak çalışmalarına imkan sağlamaktadır. Cihazları 868Mhz ile haberleşebilen bir sistem haline getirmektedir. Toplamda 70'a kadar cihaz aynı ağ içinde kullanılabilmektedir. Alarm, tüm ağdaki cihazlara en çok 3s'de iletilebilmektedir.