Danfoss SEM-SAFE Yüksek Basınçlı Su Sisi Söndürme Sistemi


Danfoss SEM-SAFE Yüksek Basınçlı Su Sisi Söndürme Sistemi yangınla mücadelede benzersiz bir çözümdür. Söndürme, suyun yüksek basınçla nozullardan püskürtülerek sis haline getirilmesi ile gerçekleştirir.

Sistemin çalışması için tek bir yüksek basınçlı pompa ünitesi yeterlidir. Bu SEM-SAFE ünitesi birden fazla bölgeyi koruyabilir. Daha sonra sistemi genişletmeye ihtiyaç duyulması halinde pompa ünitesini değiştirmeye gerek yoktur.


1. Kapalı Nozullu SEM-SAFE Su Sisi Söndürme Sistemi

Sistem bekleme konumundayken borularda 12 bar'da basınçlandırılmış su bulunur. Sıcaklık 57°C'nin üzerine çıktığında nozullardaki ısıya duyarlı cam tüpler kırılır. Nozulların açılması ile borulardaki su boşalır ve yüksek basınçlı pompa otomatik olarak devreye girer. Pompa suyu 60 ya da 100 bar'lık basınç ile nozullardan püskürtür ve sise dönüştürür. Su sadece açık nozullardan püskürtüleceğinden yangının çıktığı bölge dışındaki bölgeler su sisine maruz kalmaz.

2. Açık nozullu SEM-SAFE Su Sisi Söndürme Sistemi

Sistem bekleme konumundayken borularda su bulunmaz. Bu sistem elle veya sıcaklık, duman ya da alev dedektörleri ile tetiklenir. Nozullar kendi içlerinde gruplandırılır ve su, yangının meydana geldiği bölgedeki nozulların tamamından püskürtülerek sise dönüştürülür.

SEM-SAFE Su Sisi Söndürme Sistemi nasıl çalışır?

Yangın anında yüksek basınçlı pompa tankta depolanan suyu çeker ve çek vana üzerinden manifolda iletir. Bölgesel seçme vanası yardımı ile yüksek basınçlı su yangının meydana geldiği bölüm ya da bölümlere basılır. Pompa basıncındaki olası artışlar basınç rahatlatma vanası ile devamlı kontrol edilir.

Özellik ve Faydaları

Daha hızlı söndürme

  • Su Sisi hem ısıyı soğurduğu hem de oksijen miktarını azalttığı için yangını daha hızlı söndürür.
  • Su Sisinin soğutucu etkisi nedeniyle yeniden alevlenme meydana gelmez.
  • SEM-SAFE® Su Sisi Söndürme Sistemi yangının hemen ardından kullanıma tekrar hazır hale getirilebilir.

Daha az hasar

  • Yüksek Basınçlı Su Sisi Söndürme Sistemi az su kullandığından meydana gelen su hasarı çok azdır.
  • SEM-SAFE sisteminde su çok hızlı sis haline geçtiğinden çok az hasara sebep olur.
  • Yalnızca su kullanan SEM-SAFE Su Sisi Söndürme Sistemi ile hem personeliniz hem de ekipmanınız için en iyi yangından korumayı sağlarsınız.

Daha az durma süresi

  • Minimum su hasarı oluşacağı için tesislerdeki durma süreleri azalacak, maddi kayıplar düşük olacaktır.
  • Sistemin tekrar devreye girmesi için silindirli sistemlerde olduğu gibi yeniden dolum süresi ve maliyeti oluşmaz.