Lios Fiber Optik Sıcaklık Algılama Sistemleri


Klasik kablo tipi sıcaklık algılama sistemleri ile kıyasladığımızda fiber optik teknolojinin getirdiği avantajları kısaca daha uzun kablo mesafelerinden algılama yapmak ve en küçük sıcaklık değişimlerini bile hissedebilmek olarak özetleyebiliriz. Özellikle karayolu ve demiryolu tünellerinde kilometreleri bulan mesafelerde sıcaklık algılamak klasik sistemlerde başa çıkılamayan bir problemdir. Bir derecenin altındaki artışları dahi algılama imkanı veren bu sistemlerde kablo kanalları, yüksek güçlü enerji kabloları, yürüyen merdivenler, konveyörler içindeki farklı yangın zonlarını lojik olarak oluşturmak ve ayrı alarm seviyeleri tanımlayarak aynı kablo üzerinde çalıştırmak mümkündür.

Yüksek Teknoloji ve Güvenirlik

Dünyada sadece birkaç üreticinin sahip olduğu fiber optik sıcaklık algılama teknolojisinin öncülerinden olan Lios pek çok değişik maksat için kullanılabilen bu ürünlerin yangın algılama uygulamalarında kullanılabilmesi için Alman VdS sertifikasına sahiptir. Aynı zamanda patlayıcı ortamlarda kullanılabilecek şekilde ATEX sertifikası da bulunmaktadır. Dünyanın hemen her kıtasında yüzlerce uygulamayı başarıyla gerçekleştirmiş olan Lios ürünleri Türkiye'de EEC tarafından başarıyla uygulanmaktadır.

Genel Özellikler

Lios fiber optik sıcaklık algılama sistemi çeşitli ortamlarda kullanılabilecek değişik sensör kabloları, değişik kapasite ve özellikteki kontrol üniteleri ve aksesuarlarından oluşmaktadır.

  • OTS Serisi Fiber Optik Kontrol Panelleri
  • Fiber Optik Sıcaklık Kabloları

OTS Fiber Optik Kontrol Panelleri

OTS Fiber Optik Kontrol Panelleri

OTS serisi paneller 4km'ye kadar fiber optik kablolar üzerinden sıcaklık algılaması yapabilmektedir. Aynı panel üzerinde yedek giriş opsiyonu ile algılama yapılan mahalde ikinci kablo ile algılama ya da kapalı çevrim bağlantı imkânı sunmaktadır. İhtiyaca göre seçilebilecek 1, 2, 3, 4km kapasiteli panellerin SCADA sistemleri ile haberleşmesi için Modbus-TCP arayüzü ile entegrasyon yada kendi grafik yazılımları ile bilgisayar üzerinden izleme imkanı bulunmaktadır.

Fiber Optik Sıcaklık Algılama Kabloları

Fiber Optik Sıcaklık Algılama Kabloları

Uygulama tipine ve mahal özelliklerine göre seçilebilecek iki ayrı tip mevcuttur. Kablonun mekanik dayanımının önem kazandığı zorlu ortamlar için paslanmaz çelik zırhlı, daha korunaklı ortamlar yada yüksek gerilim riski bulunan alanlar için metalden arındırılmış fiber optik algılama kabloları temin edilmektedir.