EDWARDS Duman Kontrol Sistemi


Duman tahliye kontrol sistemleri yangın olan mahaldeki dumanın kontrol altında tutulması ve diğer güvenli bölgelere yayılmadan binadan tahliyesinin sağlanması amacıyla kurulurlar. Bir binada yangın algılama ve alarm sisteminin kurulması ne kadar önemliyse duman tahliye panellerinin oluşturulması da o kadar önemlidir.

Yüksek iş merkezleri ve rezidans binalarında, oteller, hastaneler ve alışveriş merkezlerinde can ve mal güveliğini tam anlamıyla sağlayabilmeniz için duman kontrol ve tahliye sistemleri gereklidir.

Biz sizin bu ihtiyaçlarınızın hepsine yerel ve uluslar arası standartlara bağlı kalarak cevap veriyoruz.

EDWARDS ile Duman Kontrolü

EDWARDS ürün ailesi, binlerce algılama ve kontrol noktası bulunan, çok sayıda yangın kontrol panellerinin network çalışması gereken, diğer bina sistemleriyle entegrasyonun yoğun olduğu büyük ölçekli ve karmaşık duman kontrol yönetimine ihtiyaç duyulan projelerde benzersiz çözüm olanakları sunmaktadır.

EST3 Yangın Kontrol Panelleri duman kontrolüne yönelik tasarımları, esnek programlanabilme özellikleri ve sahip oldukları dünya çapındaki sertifikasyonları (UL, LPCB vb.) ile her büyüklükte duman kontrol sistemleri kurulmasına olanak sağlamaktadır. Yangın alarm sistemiyle tam bir entegrasyon içinde oluşturduğumuz duman kontrol sistemlerinde en zorlu duman tahliye senaryolarını gerçekleştirebiliyoruz.

EDWARDS ilk yangın alarm zilini üreten Robert Edwards tarafından 1872 yılında kurulmuş ve dünyanın en büyük yangın alarm sistemleri üreticilerinden biri haline gelmiştir. Yangın alarm sistemlerine getirmiş olduğu yenilikler ve yüksek kalitesi ile en iyi yangın alarm sistemlerinden biri olarak tanınmaktadır. 20 seneye yakın bir süredir distribütörlüğünü yaptığımız EDWARDS ürünleriyle birçok yurtiçi ve yurtdışı projelerimizde duman kontrol ve tahliye sistemlerini mimik paneller ya da EST3 panellerle tasarlamış ve başarıyla uygulamış bulunuyoruz.

Entegrasyon

Duman tahliye kontrol sisteminin de üzerine kurulduğu EST3 platformu, temel işlevi olan yangın algılamanın yanında, bina içi acil durum otomasyon sistemi kimliği taşıyan dünyadaki ender sistemlerden biridir. Sistem aynı zamanda
 • Acil durum anons ve sesli tahliye
 • İtfaiyeci telefonu haberleşmesi
 • Söndürme sistemleri kontrolü
 • Güvenlik alarm sistemi
işlevlerine de sahip olup tüm bu işlevler için de sertifikasyonu bulunmaktadır.

Duman Kontrol Panosu (Mimik Panel)

Duman Kontrol Panosu (Mimik Panel) Duman kontrol sisteminin parçası olan, klima santralleri, yangın damperleri, duman tahliye fanları ve merdiven basınçlandırma fanlarının kontrolü ve durum izlemeleri ışıklı göstergeler ve kontrol anahtarları ile Mimik Grafik Paneller üzerinden de yapılabilmektedir.

Bu görsel izlenebilirlik sayesinde, öngörülemeyen durumlarda hızlı muhakeme ve müdahale imkânı sağlanmaktadır.

 • Sistemde kullanılan tüm cihazlar uluslar arası sertifikasyonlara sahiptir.
 • Yangın ihbar paneli kontrolü dahil tüm kontrollerin önünde kumanda etme imkanı bulunmaktadır.
 • Detaylı izleme ve kontrol imkanı sağlamaktadır.
 • Anahtarlama modüleri veya pako şalterler ile manual kontrol imkanı sunmaktadır.
 • Cihaz miktarına bağlı modüler genişleyen yapıya haizdir.

Duman Kontrol Sistemi’nin yönetimi, havalandırma sistemini teşkil eden klima santralleri, yangın damperleri, duman tahliye fanları ve merdiven basınçlandırma fanlarının kontrolü ile gerçeklenmektedir. Aynı zamanda insanların güvenli tahliyesi için kaçış yolları olan merdivenlerin duman açısından temiz kalması amacıyla tesis edilmiş olan merdiven basınçlandırma fanlarının kontrolü sağlanmaktadır.

Projeye özgü özel tasarım süreci sonunda, mevcut mekanik sistem ekipmanlarının ne şekilde yönetileceği yangın tepki stratejilerine göre belirlendikten sonra imal edilen Duman Kontrol Panosu, sac gövdeler üzerine yapıştırılan ve özel malzemeden imal edilmiş mekanik kesit planında, kontrol noktası oluşturan mikro pako şalterlerin ve durum izlemesinin sağlanması için led lambaların monte edilmesi ile modüler yapıda oluşturulmuştur.

Kontrol ve kumanda işlevleri, yangın alarm sistemindeki network panel gibi çalışan ve sac panelin arkasına monte edilen işlemcileri(CPU) ile sağlanmaktadır.

Sistem Bileşenleri

Envoy Graphic Repeater

Envoy Graphic Repeater Duman Kontrol Panosunun görsel kısmını oluşturan ana ünitedir. Üzerine kontrol LED/Anahtar modülleri ve gösterge LED'leri yer alır. Sistem mimarisine göre kontrol edilecek cihaz miktarına bağlı olarak 3 boyutu (96, 160, 256 LED kapasiteli) mevcuttur.

Kontrol LED/Switch Modülleri

Kontrol LED/Switch Modülleri Duman Kontrol Sisteminde yer alan mekanik cihaz kontrollerinin kumandası için kullanılacak modüllerdir. Kontrol edilecek cihaz tipine / amacına göre modelleri mevcuttur.

 • 24 LED Modülü
 • 12 Grup LED/Switch Modülü
 • 6 Grup LED/Switch Modülü