EDWARDS Yangın Alarm Sistemleri


EDWARDS Algoritma Tabanlı, Akıllı İnteraktif Yangın Alarm Sistemleri

Yüksek teknolojiye sahip binalarınızda yangın alarm sistemleri kuruyor, sadece can değil aynı zamanda mal güvenliğinizi de sağlıyoruz. Binanızın sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda elektronik güvenliğini sağlamaktayız. Bu sebeple ister tek bir lokasyonda, isterse dağıtılmış alanlarda bulunan binalarınız kuracağımız yangın alarm sistemleri ile artık daha emin ellerde.

EDWARDS Teknolojide Öncü

Distribütörü olduğumuz EDWARDS, ürettiği algoritma tabanlı, akıllı interaktif Signature Serisi dedektörler ve modülleri ile gerçek peer-to-peer network özelliklerine sahip EST3 kontrol panelleri üzerine kurulu akıllı yangın algılama ve kontrol sistemlerini EEC olarak 1995'den beri Türkiye'de uygulamaktayız. EST3 panellerinin 8 kanallı multiplex audio teknolojisi ile çalışan sesli tahliye sistemleri ve acil durum haberleşmesinin yanı sıra sahadan acil anons yapma olanağı da sağlayan entegre itfaiyeci telefon sistemleri de öncülüğünü yaptığımız sistemler arasındadır.

Yangın alarm sistemi bir can güvenliği sistemidir. Yangın alarm sisteminde ortaya çıkabilecek bir problem insan hayatına mal olabilir. Bu yüzden yangın alarm sistemleri gerek üretim, gerekse sertifikasyon aşamalarında çok zorlu testlerden geçirilmektedir. Yangın alarm sistemi, tüm zayıf akım sistemleri arasında en zorlu testlerden geçirilerek sertifikalandırılan sistemdir. Bağımsız ve uluslararası kabul görmüş sertifikalar yangın alarm sistemi seçiminde en temel kriterlerin başında gelmektedir. EST3 ve Signature Serisi ülkemizde geçerli Avrupa Standardı olan EN54'e göre test edilmiş ve sertifikalandırılmıştır.

EDWARDS tarafından üretilen yangın ihbar sistemlerinin tüm bileşenleri UL, LPCB vb. uluslararası sertifikalara sahiptir. Ürünler United Technologies'in Amerika, Kanada gibi ülkelerde mevcut fabrikalarında üretilmektedir.

Avantajlar

EST3 serisi yangın ihbar panelleri sadece bir yangın ihbar paneli olmayıp aynı zamanlı uluslar arası sertifikalara sahip bir duman tahliye paneli ve eşsiz bir entegrasyon platformudur. Binanızda tesis edilen bu sistem ilerleyen zamanlarda sınırsız gelişime açık bir platformun ilk adımıdır.

EST3 aynı zamanda değişik sistemlerle entegrasyon için hazır ve denenmiş arabirimlere sahiptir. BacNET, Modbus vb. açık haberleşme prokollerini destekleyen arabirimler ile her türlü Bina Otomasyonu ve Endüstriyel Otomasyon sistemine entegrasyon yapılabilmektedir. Binlerce noktaya kadar yangın alarm sistemi bilgisinin aktarımını sağlayabilecek kadar yüksek kapasiteli bu arabirimler EST3 ile yazılım ve donanım olarak tamamen uyumludur.

Bir binada bulunabilecek kamera, geçiş kontrol, hırsız alarm, seslendirme, aydınlatma otomasyonu, HVAC otomasyonu, enerji ölçme/izleme, vb. sistemler yine EST3 serisi yangın ihbar panelleriyle kusursuz şekilde entegre olabilir ve aynı dili konuşabilir.

Neden EST3

EDWARDS Yangın Alarm Sistemleri, gelişmiş kontrol ve haberleşme teknolojileri, akıllı algılama özellikleri ve benzersiz ayakta kalma özellikleriyle yangın alarm sistemleri sektöründe rakipsizdir. Her bina birbirinin aynı olmadığına göre kriterler de ihtiyaca göre farklılık gösterebilir.

EDWARDS EST3 Kontrol Panelleri ve Signature Serisi Akıllı Yangın Dedektörleri her türlü binada yangın alarm sistemi ihtiyacınıza en üst seviyede karşılık verecek özelliklere sahiptir.

  • Her tip ve büyüklükte tesislere hizmet verebilecek güçlü ağ haberleşmesi
  • Tek bir ağda maksimum 3 saniye cevap hızı ile 160.000 noktanın izleme ve kontrolü
  • Bakır veya fiber optik kablolarla 40km'ye kadar peer to peer network imkanı
  • Hatalı alarmları engelleyen akıllı duman ve sıcaklık dedektörleri
  • Sistemin içinde entegre olarak çalışan sesli acil anons sistemi
  • Esnek acil durum kontrol programlaması
  • Sistemin içinde entegre olarak çalışan sesli acil anons ve itfaiyeci telefon sistemleri
  • Tüm bina otomasyon ve SCADA sistemleriyle yazılım düzeyinde entegrasyon
  • İnternet üzerinden uzak mahallerdeki sistemlerin izlenmesini de sağlayabilen Grafik İzleme ve Kontrol Bilgisayarı

EST3 Network Kontrol Panelleri

EST3 Network Kontrol Panelleri

EST hayat koruma sistemlerinin temelinde gerçek peer-to-peer network çalışma özelliklerine sahip olan EST3 kontrol panelleri bulunmaktadır. Bakır veya fiber-optik kablolar kullanılarak network haline getirilmiş 64 panelde toplam 160,000 noktayı kontrol edebilen EST3 kontrol panelleri maksimum 3 saniyelik network cevap hızı ve benzersiz ayakta kalma özellikleriyle yangın alarm kontrol sistemleri sektöründe rakipsizdir. Otomatik cihaz ve panel adresleme özelliğine sahip olan bu paneller algılama loop hatlarının haritalarını çıkararak montaj ve bakım aşamalarında büyük kolaylık sağlamaktadırlar. Modüler panel tasarımı, gelişmiş kontrol ve haberleşme teknolojileri, yüksek seviye programlama dili ile EST3, fonksiyon ve kapasite olarak sürekli gelişim göstermekte ve değişen ihtiyaçlara cevap verebilmektedir.

Algoritma Tabanlı Akıllı İnteraktif Yangın Dedektörleri

Signature Serisi Algoritma Tabanlı Akıllı İnteraktif Yangın Dedektörleri

Signature Serisi dedektörler kendi bünyelerindeki mikro-işlemcileri vasıtasıyla bir, iki ya da üç sensörden gelen bilgileri zaman boyutunda işleyerek uzun testler sonucu elde edilmiş ve hafızalarına yüklenmiş yangın algoritmaları ile karşılaştırırlar ve yangın olup olmadığına kendileri karar verirler. Adreslemenin tamamen elektronik olarak yapıldığı bu dedektörler bir yandan yangına çok hızlı karar verebilirken diğer yandan da yalancı alarmlara karşı çok yüksek bir bağışıklığa sahiptirler. Bu nitelikleriyle analog adreslenebilir dedektörlere karşı büyük üstünlükleri olan Signature serisi dedektörler, ortam şartlarındaki değişikliklere karşı otomatik kompanzasyon ve kronolojik olay hafızası gibi özelliklere de sahiptirler.

Akıllı Giriş, Çıkış ve Denetim Modülleri

Akıllı Giriş, Çıkış ve Denetim Modülleri

Bir Signature devresinde 125 dedektör adresinin yanı sıra 125 adet de modül adresi bulunmaktadır. Yangın ihbar butonu, diğer konvansiyonel tip dedektörlerin adreslenebilmesi, fan ve damper gibi duman kontrol cihazlarının, sprinkler sistemlerinin alarm ve arıza sinyallerinin izlenmesi için izleme amaçlı modüllerinin yanı sıra, sesli/ışıklı alarm cihazları, sesli tahliye sistemleri, duman kontrol cihazlarının ve diğer bina kontrol sistemlerinin belirlenmiş yangın senaryolarına uygun olarak aktivasyonu için çıkış modülleri ve kısa devre izolatör modülleri bu adreslere elektronik olarak yerleştirilmektedir.

Genesis Sesli/Işıklı Alarm Cihazları ve Hoparlörler

Genesis Sesli/Işıklı Alarm Cihazları ve Hoparlörler

GENESIS serisi, yangın ve güvenlik alarm sistemleri için üretilmiş yüksek performanslı, flaşörlü/flaşörsüz sirenleri estetik bir kalıp içinde sunmaktadır. Siren ve hoparlörler ile kombine edilen düşük güç tüketimine sahip flaşörler 15, 30, 75 ve 110cd olmak üzere değişik ışık çıkış şiddetlerinden birine üzerindeki switchler kullanılarak set edilebilmektedir. GENESIS serisi sesli/ışıklı alarm cihazlarının hem asma tavan hem de duvar tipi uygulamalar için değişik montaj ve renk seçenekleri mevcuttur.

FireWorks Bilgisayarlı Renkli Grafik İzleme Ve Kontrol Ünitesi

FireWorks Bilgisayarlı Renkli Grafik İzleme Ve Kontrol Ünitesi

FireWorks, EST3 kontrol panellerinin yalnız yangın alarm fonksiyonlarını değil tüm güvenlik, kartlı giriş izleme ve kontrol işlevlerini de yerine getirmektedir. Alarm ve arıza ikazları kat planları üzerinde detaylı mahal ve cihaz bilgileriyle birlikte izlenebilmektedir. Fireworks, önde gelen CCTV üreticilerinin matrix kontrol üniteleriyle entegre edilebilmektedir. Bu sayede sistemin tespit ettiği bir alarm ile daha önceden eşlenmiş bir kamera görüntüsü Fireworks bilgisayarı üzerinde otomatik olarak izlenebilmekte, hareket ve zoom kabiliyeti olan kameralar da kontrol edilebilmektedir. Fireworks, NT/W2000 platformlarında tek başına veya network olarak çalışabilen UL onaylı gelişmiş yazılımıyla entegre yangın ve güvenlik sistemleri alanında en üst düzeyi temsil etmektedir.

BMS/SCADA Sistemleri Entegrasyonu

BMS/SCADA Sistemleri Entegrasyonu

EST3 kontrol panelleri tarafından toplanan yangın alarm ve güvenlik bilgilerinin tesisteki Bina Yönetim Sistemlerine aktarılması için Modbus, BACnet, LonWorks, TCP/IP gibi endüstri standardı olan veya SMC, Metasys gibi markaya özel birçok haberleşme protokolünü destekleyen haberleşme arabirimleri opsiyonel olarak sunulmaktadır. Bu sayede istenilen her türlü yangın ve güvenlik bilgisi Bina Yönetim Sistemlerine entegre edilebilmekte ve bu bilgiler kullanılarak acil durum kontrol işlemleri dahil bir çok senaryo uygulanabilmektedir. Bu haberleşme arabirimleri nokta sınırlaması olmaksızın bilgi aktarırken gereksiz kablo tesisatlarını ortadan kaldırmakta ve birbirleri ile uyumlu olmayan yazılım ve donanımları kolaylıkla entegre edebilmektedir.

EDWARDS Sesli Tahliye Sistemleri

EDWARDS Sesli Tahliye Sistemleri

EST3 yangın panellerine entegre olabilen Edwards Acil Anons ve Sesli Tahliye Sistemleri ile, acil durumlarda aynı anda 8 farklı bölgeye kadar sesli tahliye mesajları yayınlanabilmekte ve acil durum anonsları yapılabilmektedir. Anonsların yapılacağı bölgeler seçilebilmekte ve hoparlör hatlarının denetimi sağlanabilmektedir. Her bir anons zonu için adreslenebilir amplifikatörler kullanılmaktadır. Acil anons ünitesi, anons mikrofon ünitesine sahip olup, lokal/harici mikrofon ve yardımcı ses kaynaklarını destekleyebilmektedir.

EDWARDS Sesli Tahliye Sistemleri »

EDWARDS İtfaiyeci Telefon Sistemi

EDWARDS İtfaiyeci Telefon Sistemi

EST3 panelleriyle entegre olarak çalışan, sahadan merkezdeki operatörle haberleşme yapma imkanı sağlayan Edwards itfaiyeci telefonları genel olarak koridorlar, lobiler, mekanik odalar, merdivenler vb. gibi stratejik noktalarda bulunmaktadır. Edwards itfaiyeci telefonları metal veya cam kapaklı kilitli muhafaza içerisinde sabit olarak bulunabileceği gibi, birden fazla noktadaki duvara sabitlenmiş soketlere takılarak kullanılabilen taşınabilir tip itfaiyeci telefonları da mevcuttur. Taşınabilir telefonların 6 tanesi bir kabinet içerisinde muhafaza edilebilmektedir. Sabit telefon kaldırıldığında veya taşınabilir telefon duvardaki bir sokete takıldığında, merkezdeki EST3 panelinde bulunan İtfaiyeci Telefon Kontrol Ünitesi’ne sesli ve görsel uyarı düşmektedir. Operatör, İtfaiyeci Telefon Kontrol Ünitesi üzerindeki telefonu kaldırarak gelen çağrıyı yanıtlayabilmekte ve gerektiği durumda diğer itfaiyeci telefonlarını seçerek onları da görüşmeye dahil edebilmektedir.