Xtralis VESDA Çok Hassas Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemleri


Vesda Çok Hassas Hava Çekmeli Duman Algılama Sistemleri

VESDA çok hassas hava çekmeli duman detektörleri, klasik yöntemlerle duman algılamanın zor ve sonuçlarının yeterli olmadığı her türden uygulamada ihtiyaç duyacağınız yüksek performansı garanti etmektedir. İster çok temiz, ister çok kirli, ister çok yüksek, ister çok dar ve ulaşılamaz olsun, VESDA dedektörler ile hassas ve kararlı bir yangın algılama mümkündür. VESDA dedektörlerin kullanıldığı Bilgi İşlem Merkezleri ve Telekom Tesisleri, Endüstriyel Tesisler, Depolar ve Tarihi Binalar bunlar arasında sayılabilir.

VESDA "Teknolojide Öncü"

VESDA çok hassas hava çekmeli duman algılama amacıyla ilk geliştirilen ve tartışmasız en ileri teknolojiye sahip olan üründür. Çok Erken Duman Algılama Cihazı (Very Early Smoke Detection Apparatus) tanımlamasının baş harflerinden türetilen VESDA markası tüm dünyada bu tip sistemleri tarif eden sözcük haline gelmiştir. VESDA ileri teknoloji ve benzersiz performansıyla dünya üzerinde kurulu sistemler arasında en çok referansa ve %50'nin çok üzerinde bir pazar payına sahiptir. VESDA dedektörler dünyanın her köşesinde kabul gören UL, FM, LPCB, VdS gibi uluslararası ve GOST gibi lokal sertifikalara da sahiptir.

Güçlü Tasarım ve Uygulama Desteği

EEC, birçok yeni teknolojide olduğu gibi VESDA dedektörlerin de Türkiye'ye tanıştırılmasında öncü rol oynamıştır. 1995 yılında yapılan ilk VESDA uygulamasından bu güne her tipten birçok uygulamada binlerce dedektör başarıyla uygulanmıştır. EEC güçlü mühendislik ekibiyle tasarımdan, uygulama ve bakıma kadar tüm aşamalarda EN 54-20 standardıyla ve TÜYAK Hava Çekmeli Duman Dedektörü Sistemleri Uygulama Kılavuzu ile uyumlu çözümler sunmaktadır.

Genel Özellikler

Hava çekmeli duman algılamada pazar lideri olan Xtralis, VESDA teknolojisiyle bu alanda standartları oluşturan ve yukarıya taşıyan firma konumundadır. Çok geniş ürün portföyü ile her tip ve büyüklükteki uygulamalara cevap verebilmektedir.

  • Değişik tip ve kapasiteli dedektör seçenekleri
  • Yanıcı/patlayıcı ve zorlu endüstriyel ortamlar için özel dedektör çözümleri
  • Tekrar kalibrasyon ihtiyacı gerektirmeyen lazer algılama hücresi
  • İki kademeli değiştirilebilir filtre
  • Ultrasonik hava akış sensörü
  • Otomatik öğrenme modu ile kolay ve doğru programlama imkanı
  • Çok geniş hassasiyet aralığı ve programlanabilir 4 ayrı alarm seviyesi
  • Lokal veya uzak izleme için gösterge üniteleri
  • Grafik tabanlı izleme ve yönetim yazılımı

VESDA E

VESDA E, Xtralis firmasının 30 yılı aşan üretim deneyimi ve hava örnekleme, görüntü işleme, optik ve ışığın yorumlanması alanında geliştirdiği patentli teknolojilerin hepsini bir araya getiren yeni ve devrim yaratan ürünüdür. Kısa dalga boylu lazer algılamanın yanı sıra yeni optik sensörlü algılama teknolojisi de kullanan VESDA E, bir önceki nesil VESDA LaserPLUS ürününe göre 15 kat daha fazla hassasiyet, yüksek hava hareketi olan yerlerde %40 daha fazla alan koruması, birim alan başına% 8'e kadar daha az güç tüketimi sağlarken, dumana ve toza karşı da 2 kat daha uzun yaşam ömrü sunmaktadır. Toplamda 800 metreye kadar boru mesafesini destekleyen ve modüler bir yapıya sahip olan VESDA E, hava çekmeli duman algılama sistemlerine ilk kez adreslenebilirlik özelliğini de getirmektedir. Projenin ihtiyacına göre kullanıcılar modüler olarak gaz algılama, otomatik boru temizleme, susturucu ve harici güç kaynağı gibi üniteleri de ekleyebilmektedirler. Yüksek algılama hasassiyeti ve analitik algoritmaları sayesinde yalnızca yangın dumanını değil, havadaki dizel egzos gazı seviyesini, toz seviyesini ve kablo yanığı dumanını da algılayabilmekte ve buna göre belirlenen eşiklerde alarm verebilmektedir.

VESDA LaserPLUS

LaserPLUS, VESDA ailesinin lazer algılama teknolojisinin uygulandığı ilk ve en fazla kullanılmış olan üyesidir. Dedektör temel olarak 4 boru girişi, havayı çeken aspiratör, kartuş filtre, lazer algılama hücresi, elektronik kontrol donanımı ve entegre röle arabirim devresinden oluşmaktadır. VESDA LaserPLUS dedektörler ile 4 boru için toplam 200m boru tesisatı ile 2000m²'ye kadar algılama yapılabilir. Ölçülen duman seviyesini göstermek ve temel kontrol işlemlerini yapmak için kullanılan gösterge/kontrol üniteleri ve dedektörleri programlamak için kullanılan üniteler opsiyonel olarak dedektör üzerine veya haberleşme hatlarıyla bağlanarak kontrol merkezlerine takılabilmektedir. VESDA dedektörler, standard olarak bulunan 7 ayrı röle çıkışı üzerinden adreslenebilir yangın alarm sistemlerine kolaylıkla entegre edilebilmektedir.

VESDA Gösterge/Kontrol Modülü

VESDA dedektörün algıladığı duman seviyesi, bütün alarm ve arıza durumlarının izlenebildiği 10 kademeli bar-grafik gösterge içeren bir cihazdır. Programlanan alarm eşik seviyeleri aşıldığında veya arıza durumunda, ünite üzerindeki buzzer sesli olarak görevlileri uyarır. Gösterge/kontrol üniteleri VESDAnet network hattında uzak bir noktada bağlanabileceği gibi VESDA dedektörlerine entegre de edilebilir. Birden fazla gösterge/kontrol ünitesi aynı VESDA dedektörün izlenilmesi ve kontrol edilmesi için VESDAnet hattında kullanılabilir.

VESDA LaserSCANNER

LaserSCANNER, VESDA LaserPLUS dedektörüne benzer kapasite ve özelliklere sahip olmakla birlikte, ilave olarak, yangına kaynak olan dumanın geldiği boruyu ayırt edebilme ve tanımlama özelliğine sahiptir. Bu sayede tek bir dedektör kullanılarak 4 ayrı yangın zonundan algılama yapmak ve birbirinden bağımsız olarak yangın alarmı vermek mümkün olmaktadır. En küçük miktarda dumanın algılanması durumunda dedektör ön uyarı alarmı vererek hangi borudan duman geldiğini ayırt etmek için örnekleme borularını sıra ile taramaya başlar. Duman gelen boru saptandığında o boru sürekli olarak izlenerek yangının gelişmesi takip edilir. Bu dedektörlerde yangın zonu bazında çıkış gerektiği takdirde yangın alarm sistemine daha detaylı bilgi aktarımı için 7 yerine 12 röle çıkışlı modeller de bulunmaktadır.

VESDA VLI

Xtralis'in benzeri bulunmayan VESDA VLI ürünü, özellikle endüstriyel uygulamalarda kullanım amacıyla üretilmiş ilk hava çekmeli çok hassas duman dedektörüdür. 2000 metrekareye kadarki uygulamalar için uygun olan VLI, diğer VESDA üstün özelliklerinin yanı sıra sağlamlaştırılmış bir endüstriyel muhafazaya sahiptir. Patentli, uzun ömürlü, kirlenmeye karşı otomatik hava geçiş regülasyonu yapan ve hiçbir zaman bloke olmayan bir filtre içeren VLI, endüstriyel tesislerin korunmasında standartları bir adım yukarı taşımaktadır. VESDA VLI dedektörler endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak rastlanan tozlu ortamlardan etkilenmeksizin uzun dedektör ömrü sağlamakta ve bakım gereksinimlerini önceden haber vermektedir.

VESDA LaserCOMPACT

LaserCOMPACT VESDA ailesinin tek boru girişli iki ürününden biridir. Küçük hacimli mahaller için özellikle tasarlanmış olup proses makineleri/kabinleri, elektrik ve elektronik panoları dahil olmak üzere küçük hacimli arşiv, bilgi işlem merkezleri, asma tavan/yükseltilmiş döşeme içleri, vb. mahalleri korumak için kullanımı kolay ve ekonomik bir çözüm oluşturmaktadır. LaserCOMPACT dedektörlere tek boru üzerinde 80m boru tesisatı yapılarak 800m²'ye kadar algılama yapılabilir. LaserCOMPACT dedektörün üzerinde Yangın, Ön Alarm/İkaz, Genel Arıza, Reset/İzole olmak üzere 5 LED gösterge bulunmaktadır. Mevcut iki modelinde de programlanabilir 3 röle çıkışı ve genel amaçlı programlanabilir bir giriş bulunmaktadır. VLC505 modeli network uyumlu olup diğer VESDA detektörlerle birlikte oluşturulan networklere dahil edilebilmekte ve network üzerinden programlama, izleme ve kontrol imkanı sağlamaktadır.

LaserCOMPACT VLC-50000-MRN ve VLC-50500-MRN dedektörleri, deniz ortamlarında çok erken uyarı da dahil olmak üzere, hava çekmeli duman algılama sisteminin tüm özelliklerini karşılamak için test edilmiş ve onaylanmıştır. Standart LaserCOMPACT'ta olduğu gibi, Marine versiyonu da kanıtlanmış LaserPLUS algılama teknolojisi, çift kademeli hava filtreleme teknolojisini, geliştirilmiş aspiratör tasarımını basitleştirilmiş bir görünüm ile kompakt muhafaza içinde birleştirmektedir.

VESDA LaserFOCUS

LaserFOCUS VESDA ailesinin diğer tek boru girişli ürünüdür. LaserFOCUS dedektörler, LaserCOMPACT dedektörlerden farklı olarak gelişmiş entegre gösterge ünitesine ve ultrasonik hava akış sensörlerine sahiptir. LaserFOCUS dedektörlere tek boru ile 25m ve 50m, iki boru ile 2x15m ve 2x30m boru tesisatı yapılarak 250m² ve 500m²'ye kadar algılama yapılabilir. Entegre gösterge ile dedektörün üzerinde temel ikaz ve kontrol butonlarına ilave olarak 10 kademeli duman göstergesi bulunmaktadır. İki değişik kapasiteli LaserFOCUS modeli ile 4 ayrı alarm/ikaz eşiği tanımlanabilmektedir. Mevcut iki modelinde de programlanabilir 3 röle çıkışı ve genel amaçlı programlanabilir bir giriş bulunmaktadır. Opsiyonel olarak sunulan network kartı ile birlikte kullanılarak diğer VESDA detektörlerle birlikte oluşturulan networklere dahil edilebilmekte ve network üzerinden programlama, izleme ve kontrol imkanı sağlamaktadır.

VESDA VSM4 Grafik İzleme ve Yönetim Yazılımı

VSM4 Windows tabanlı bir grafik izleme ve yönetim yazılımıdır. VESDAnet hattına bağlı bütün dedektörlerin programlanması, devreye alınması, testleri, arıza teşhisi, bakımı ve mimari planlar üzerinde alarm ve arıza durumlarının bir PC üzerinde izlenmesi gibi fonksiyonları yerine getirmek için kullanılır.

VESDA ECO ile Güvenilir ve Etkin Gaz Algılaması »