Xtralis Hava Çekmeli Gaz Algılama Sistemleri


VESDA ECO Hava Çekmeli Gaz Algılama Sistemleri

Hava çekmeli çok hassas duman algılama sistemleri üreticisi VESDA'nın yeni bir yaklaşımla geliştirdiği ECO gaz algılama dedektörleri boru tesisatıyla toplanan ortam havası örneklerini analiz ederek alarm kararını üretir. Mevcut veya yeni tesis edilecek VESDA dedektörlerin boru tesisatını kullanabilen ECO gaz dedektörleriyle ayrı bir tesisat yatırımı yatırım yapmanıza gerek kalmadan yüksek performanslı gaz algılama sistemine kavuşabilirsiniz. ECO, özellikle ticari binalarda karşılaştığımız türden patlayıcı gaz ve toksik gazların algılanmasında kullanılabilmektedir. Eğer ortam koşulları nedeniyle bulunması muhtemel birden fazla gaz söz konusu ise ECO aynı anda 2 ayrı gaz sensörüyle kombine edilebilmektedir.

Kaçak riski bulunan yerleri tahmin ederek dedektör yerleşimi gerektiren klasik uygulamaların aksine boru tesisatı ile risk teşkil eden her noktadan örnekleme yaparak, tüm mahalde birden algılama yapmak sistemin performansı açısından noktasal gaz dedektörlerine karşı büyük avantaj sağlamaktadır. Kapalı otoparklarda ve kablo galerinde toksik gaz, UPS odalarında Hidrojen gazı, ısı merkezi ve benzeri alanlardaki LPG/Metan/Doğal Gaz kaçaklarına karşı kullanılabilmektedir. Mahallin kolaylıkla ulaşılabilir olmadığı ortamlarda ECO dedektörün boru tesisatının ulaşılabilir bir noktasına yerleştirilmesi mümkün ve bakımı bu açıdan son derece kolaydır.

VESDA ECO

VESDA ECO

ECO dedektörleri, aralarında Karbonmonoksit, Amonyak, Oksijen, Hidrojen, Hidrojen Sülfid, Sülfür Dioksit, Nitrojen Dioksit, Metan ve Propan bulunan dokuz ayrı gaz için geliştirilmiş sensörlere sahiptir. Her ECO ünitesi aynı anda 2 ayrı sensöre sahip olabilir ve bunlarla ayrı ayrı gazların algılaması yapılabilir. Dedektör standart olarak dört adet programlanabilir röle, 4-20mA analog çıkış ve Modbus prokolünde data bağlantısına uygundur. 2V dc ile beslenen ünitelerin üzerine takılabilen 2GB'lık SD kartlarda da ölçüm kayıtlarının saklanması da mümkündür.