Kurduğumuz Sistemler

CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

COKarbondioksit Gazlı Söndürme Sistemleri, 1900’lü yılların başlarından beri söndürme sistemlerinde kullanılmakta olan karbondioksit (CO2), kullanılan en eski ve yaygın söndürücü gazdır. Boşaltıldığı zaman oksijen oranını tutuşmanın gerçekleşmeyeceği bir noktaya düşürmek suretiyle yangını önler. Atmosferde doğal olarak bulunan, ozona zarar vermeyen, sera etkisi sıfır olan ve iletkenliği de bulunmayan CO2 gazı, aynı zamanda renksiz ve kokusuzdur.

Özellikle kimyasalların bulunduğu hacimlerde, elektrik enerjisinin bulunduğu kapalı mekanlarda ve ambalaj sektöründe baskı makinelerinin solvent ile işlem yapılan bölümleri gibi ekipman ya da objelerin korunmasında en etkin çözümdür. Boşaltım sonrası artık bırakmaz, temizlik gerektirmez ve yangından korunan sistem ya da ekipmanlar kısa bir sürede tekrar çalışır hale getirilebilir.
CEA 4007 & NFPA 12 standartlarına göre tasarlanabilen CO2 Karbondioksit söndürme sistemleri hem oda içi, hem de bölgesel söndürme uygulamaları halinde tasarlanabilir. Sistem boşalma süresi A sınıfı yüzey yangınları için 60 saniyedir. Sistemler tek ya da çok silindirli olabilmektedir. Yeniden dolum maliyeti çok düşük olan CO2 gazı, rahatlıkla temin edilebilir.

Temiz gaz sınıfında olmayan CO2’nin kullanımı, soğutma etkisi nedeniyle narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu odalarda, boğma etkisi nedeniyle de sürekli insan bulunan mahallerde sakıncalıdır.