Kurduğumuz Sistemler

NOVEC 1230 Gazlı Söndürme Sistemleri

NOVEC 1230 Gazlı Söndürme Sistemleri

Novec 1230 gazlı söndürme sistemleri, montreal protokolünce ozon tabakasına zarar vermesi nedeniyle kullanımı yasaklanan Halon 1301’e alternatif olarak geliştirilmiş renksiz, kokusuz ve elektriksel iletkenliği bulunmayan bir temiz söndürücü gazdır. Karbon temelli (C₆F₁₂O) olan ve FK-5-1-12 koduyla anılan Novec 1230, azot gazı ile 25, 42 ya da 50 Bar’da basınçlandırılır ve silindir içinde sıvı fazda depolanır. UL, FM, LPCB ve VdS gibi dünya çapında birçok standart ve organizasyon tarafından onaylanmış bir söndürücü gazdır.

Novec 1230 gazlı söndürme sistemleri ortamdan ısıyı absorbe etme prensibi ile yangına müdahale eder ve mahaldeki oksijen miktarını etkilemeden yangını kontrol altına alır. Ozon tabakasına zarar vermediği çevre koruma birliği tarafından belirlenmiş olan Novec 1230 gazı, gerekli tasarım konsantrasyonunda solunabilir ve insan sağlığına herhangi bir zarar vermez. Novec 1230 gazının atmosferik ömrü ise 3 ila 5 gün arasındadır ve küresel ısınma potansiyeli faktörü 1’dir. Diğer bir deyişle Novec 1230 gazı ozona zararlı olmadığı gibi sera etkisi de yoktur. Novec 1230’un en yakın rakibi olan FM200’ün atmosferik ömrü 36,5 yıldır.

Novec 1230 gazı için NOAEL seviyesi %10, LOAEL seviyesi ise %10,5 üzeri kabul edilmektedir. Tasarım konsantrasyonu ile NOAEL değeri oranlandığında %150 oranında bir güvenlik marjı olduğu görülür. En yakın alternatif temiz söndürücü olan FM200 gazında ise bu değer ancak %3-20 arasındadır.

Streamex FK-5-1-12 Temiz Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Streamex yangın söndürme sistemi karbon temelli (C₆F₁₂O) FK-5-1-12 gazını söndürücü olarak kullanır. FK-5-1-12 uluslararası yangından korunma standartları tarafından tanınmış etkili bir temiz söndürücü gazdır.

Streamex yangın söndürme sistemi A, B ve C sınıfı yangınlara karşı koruma sağlar. Söndürücü olarak kullanılan FK-5-1-12 gazının elektriksel iletkenliği ve korozif etkisi yoktur. Sistem devreye girdikten sonra kalıntı bırakmaz.

FK-5-1-12 gazı normal tasarım konsantrasyonunda kullanıldığında (<%10.5) insan sağlığı üzerinde toksik etkiye sahip değildir. Yüksek güvenlik marjı sayesinde insanlı mahallerde güvenle kullanılabilir. Hassas ve değerli ekipmanların yangından korunması için ideal bir çözümdür.

Streamex yangın söndürme sistemi ozon dostudur. FK-5-1-12 gazının küresel ısınma potansiyeli yok denecek kadar azdır. Atmosferde 5 gün gibi kısa bir süre içinde çözünür.

Streamex yangın söndürme sistemi UL listeli ve FM onaylıdır. Vds sertifikasına sahiptir. Sistem tasarımları NFPA veya EN standartlarına uygun yapılabilir. Tasarımların uygunluğu Vds onaylı hidrolik hesaplamalarla desteklenmektedir. Kurulumlar 25 Bar, 42 Bar ve 50 Bar’lık silindirler ile yapılabilir. Türkiye’deki dolum tesisimiz UL onaylıdır.

Streamex FK-5-1-12 Yangın Söndürme Sistemi Nasıl Çalışır?

Streamex yangın söndürme sistemi hacim koruması prensibi ile çalışır. Yangın anında dedektörler algılama yapar ve Streamex söndürme sistemi otomatik olarak ya da elle devreye sokulur. Böylece çelik silindirlerde depolanan FK-5-1-12 gazı borulama hattı ve boşaltma nozulları üzerinden 10 saniye içerisinde korunan hacme boşaltılır. FK-5-1-12 gazı yangını soğutma etkisi ve korunan hacimdeki oksijen seviyesini düşürmek suretiyle söndürür. FK-5-1-12 gazı hacim içinde 10 dakika boyunca etkisini koruyarak yeniden alevlenmelerin önüne geçer.

Sistemde kullanılması gereken FK-5-1-12 gazının miktarı hacmin büyüklüğü ve yangın sınıfı üzerinden yapılan hesaplamalarla belirlenir. Yönlendirme vanaları kullanılarak tek bir Streamex yangın söndürme sistemi ile birden fazla hacim korunabilir.

Nerelerde Kullanılır?

  • IT ve Sistem Odaları
  • Elektrik Pano Odaları
  • Rüzgar Türbinleri
  • Arşivler
  • Güç İstasyonları
  • Hassas Cihaz ve Ekipmanların Bulunduğu Odalar
  • Müzeler
  • Hastaneler